Siber saldırılar her geçen gün artıyor ve hem bireyler hem de işletmeler için büyük risk oluşturuyor. Ücretsiz siber güvenlik araçları ile bu riski azaltmanız mümkün.

 

Siber güvenlik konusunda, siber saldırganların sadece büyük şirketleri hedef aldığı gibi son derece yanlış bir kanı mevcuttur. Aksine büyük ölçekli şirketlerin siber güvenlik önlemleri daha güçlü olduğu için saldırganlar bireyleri ve küçük işletmeleri kendilerine hedef olarak seçebilir.

Siber Güvenlik Nedir ve Neden Önemlidir?

İnternet üzerindeki bilgi paylaşımının artmasıyla birlikte, siber saldırganlar dijital sistemlere çeşitli şekillerde saldırmayı artırdılar. Bu saldırılar sonucunda, kişisel veya kurumsal bilgilerin siber saldırganların eline geçmesi maddi ve manevi kayıplara neden olabilir. Özellikle işletmeler için, bu tür saldırılar maddi kayıpların yanı sıra markaya olan güvenin sarsılmasına ve yasal yaptırımlarla karşılaşmaya yol açabilir. Bu nedenle, her ölçekte işletme ve birey için siber güvenliğin sağlanması ve siber güvenlik konusunda toplumsal bilincin oluşturulması son derece önemlidir. Siber güvenliğin sağlanması, siber saldırılar sonucu oluşabilecek maddi kayıpların önlenmesini, değerli verilerin, ticari sırların, marka değerinin ve itibarının korunmasını sağlar.

Siber Güvenlik ve Ücretsiz Araçların Önemi

Siber güvenliğinizi sağlamak için profesyonel çözümlere ve danışmanlığa ayırabileceğiniz bir bütçeniz olmasa bile, ücretsiz siber güvenlik araçlarıyla belirli bir seviyede koruma sağlayabilirsiniz. Farklı siber tehditlere karşı geliştirilmiş araçlar arasından en güvenilir ve ihtiyaçlarınıza uygun olanı seçerek dijital verilerinizi koruyabilirsiniz. Ücretsiz araçlara ek olarak, Timus Siber Güvenlik tarafından hazırlanan  Herkes İçin Siber Güvenlik platformuyla siber güvenlik konusunda farkındalık kazanabilir ve dijital dünyadaki tehditler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Ücretsiz Siber Güvenlik Araçlarının Avantajları ve Sınırlamaları

Profesyonel düzeyde siber güvenlik çalışmaları için belirli bir bütçe ayırmak gereklidir. Ancak küçük ölçekli işletmelerin sınırlı bütçeleriyle siber güvenlik için harcama yapmaları zor olabilir. Ücretsiz siber güvenlik araçlarıyla kişisel kullanım ve küçük işletmeler için yeterli seviyede siber güvenlik çalışmaları gerçekleştirilebilir.

Piyasada bulunan çoğu siber güvenlik aracı, hem ücretli hem de bazı özellikleri sınırlı olan ücretsiz versiyonlarını kullanıcılara sunar. Genellikle fidye yazılımlarına karşı koruma, e-posta koruması veya oltalama saldırılarına karşı koruma gibi özellikler ücretsiz versiyonlarda bulunmayabilir. Ancak bu kısıtlamalar uygulamadan uygulamaya değişebilir. Siber güvenlik yazılımlarının ücretsiz versiyonlarıyla birlikte açık kaynak güvenlik yazılımlarını da göz önünde bulundurabilirsiniz.

Ücretsiz Siber Güvenlik Araçları Kategorileri

Dijital ortamdaki güvenliğinizi sağlamak için faydalanabileceğiniz çeşitli ücretsiz araçlar mevcuttur. Bu araçlar arasından ihtiyaçlarınıza uygun olanları seçerek, siber güvenliğinize ücretsiz olarak katkıda bulunabilirsiniz.

Antivirüs Ve Kötü Amaçlı Yazılım Koruma Araçları

Virüsler, solucanlar, fidye yazılımları, casus yazılımlar gibi farklı çalışma prensiplerine sahip zararlı yazılımlardan korunmak için antivirüs yazılımlarının kullanılması, tüm sistemler için siber güvenliğin sağlanması adeta bir zorunluluktur. Kullanıcılar ne kadar dikkatli davransalar ve bulundukları ağın güvenli olduğunu düşünseler bile, zararlı yazılımların çok çeşitli olduğu ve bir o kadar da farklı bulaşma yollarının mevcut olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle, internet trafiğini sürekli denetleyen ve sistemi belirli aralıklarla zararlı yazılımlar için tarayan güvenlik yazılımlarını mutlaka kullanmak önemlidir.

Windows işletim sistemine sahip bir bilgisayar kullanıyorsanız, Microsoft tarafından geliştirilen ücretsiz antivirüs yazılımı Microsoft Defender, büyük ölçüde güvenliği sağlamada yardımcı olacaktır. Microsoft Defender, sürekli güncellenen ve geliştirilen en güncel siber tehditlere karşı koruma sağlar. Bu nedenle, Microsoft Defender’ı aktif etmeyi ve güncel tutmayı ihmal etmemek önemlidir.

Kötü amaçlı yazılımlardan korunmaya yardımcı olacak birçok ücretli ve ücretsiz siber güvenlik aracı bulunmaktadır. Fidye yazılımları veya casus yazılımlar gibi belirli bir türdeki zararlı yazılımlara karşı koruma sağlamak amacıyla özelleşmiş araçlar gibi, farklı türlerdeki siber tehditlere karşı koruma sağlayan antivirüs yazılımlarını da tercih edebilirsiniz. Ücretsiz versiyonları, bireysel ve küçük işletmeler için yeterli seviyede koruma sağlayabilir. Ücretsiz olarak sunulan versiyonlarında bazı özellikler kısıtlı olabilir, bu durumda ihtiyaç halinde ücretli sürümlerini değerlendirebilirsiniz. Farklı antivirüs yazılımlarını bir arada kullanmayı düşünebilirsiniz, ancak farklı güvenlik yazılımları birbirlerinin çalışmasını engelleyebilir ve görevlerini tam olarak yerine getiremeyebilirler.

VPN Servisleri

Sanal özel ağ veya VPN, herhangi bir ağa fiziksel olarak bağlanmış gibi davranarak veri alışverişi gerçekleştirmenizi sağlayan teknolojidir. Bu teknoloji, internet trafiğinizi başka bir konumda bulunan güvenli bir ağ üzerinden iletmeyi sağlar. VPN teknolojisi, siber güvenliğin sağlanması aşamasında hem bireyler hem de işletmeler tarafından kullanılabilir. Özellikle otel, restoran, kafe gibi herkese açık Wi-Fi ağlarında VPN kullanarak internet trafiğinizin siber saldırganlar tarafından izlenmesinin önüne geçebilirsiniz. Kişisel kullanımlarınız için, belirli kısıtlamalarla sunulan güvenilir ücretsiz VPN servislerini tercih edebilirsiniz.

Kurumsal olarak VPN kullanımı ise çalışanların şirketin çeşitli siber güvenlik önlemleri ile korunan şirket ağına bağlanmasını, ağ üzerinden şirket içi dosya alışverişi ve internet erişimi sağlamasında kullanılır. Böylelikle çalışanların işle ilgili olan tüm veri alışverişi, kurumun uzman IT personeli tarafından denetlenen güvenli ağ üzerinden gerçekleştirilmiş olur.

Kimlik Avı ve Dolandırıcılık Koruma Araçları

Oltalama (phishing) saldırıları, siber saldırganların en çok başvurduğu yöntemlerden biridir. Bu tür saldırılarda, özellikle bankacılık hizmetlerine erişim için kullanıcıların bilgilerini ele geçirmeyi amaçlarlar. Bu saldırıları gerçekleştirirken, gerçeğinden çok zor bir şekilde ayırt edilebilen sahte web siteleri ve güvendiğiniz kaynaktan geldiği gibi gösterilen sahte e-postalar gibi yöntemler kullanılır. Ayrıca, kullanıcıları heyecan, korku veya panik duygularıyla hareket etmeye yönlendiren iletişim dili de sıkça kullanılır.

Kimlik avı koruması sağlayan siber güvenlik araçları, internette ziyaret ettiğiniz web sitelerinin ve e-postaların güvenliğini denetlemek için kullanılır. Oltalama saldırılarından korunma amacıyla, ücretsiz araçlar ve tarayıcı eklentilerini giriş seviyesinde güvenlik için kullanabilirsiniz. Ayrıca, karşılaşabileceğiniz siber saldırılar hakkında siber güvenlik bilincinin oluşturulması da siber güvenlik için alınabilecek önlemlerin başında gelir.

Şifre Yönetimi ve İki Faktörlü Kimlik Doğrulama Çözümleri

Dijital ortamda kullanılan hesapların güvenliğinde alınabilecek ilk önlem güçlü parolalar tercih etmektir. Uzun ve harf, rakam, özel işaretlerin kombinasyonundan oluşan parolalar ile belirli bir seviyede güvenlik sağlanabilir. Ancak, hesapların sayısının çokluğu göz önüne alındığında her hesap için farklı ve karmaşık şifreleri akılda tutmak mümkün değildir. Basit veya benzer şifreler kullanmak ise güvenlik açısından büyük bir tehdit oluşturur. Şifrelerinizi fiziksel veya dijital olarak saklamayı düşünebilirsiniz, ancak bu yöntemler riski artırabilir. Güvenliğinizi üst seviyeye taşımak için şifre yönetimi için özel olarak geliştirilmiş yazılımları kullanmayı tercih etmelisiniz.

Tercih edebileceğiniz birçok parola yöneticisi bulunmaktadır. Kullanacağınız şifre yöneticisini seçerken, güvenilirliği, bilinirliği yüksek, yaygın olarak kullanılan bir çözümü tercih etmeye özen göstermelisiniz.

Hesaplarınızın ve parolalarınızın güvenliği konusunda alabileceğiniz bir diğer önlem ise iki faktörlü kimlik doğrulama yöntemlerini kullanmaktır. Parolanıza ek olarak, hesaplarınıza erişim için e-posta, SMS, çeşitli doğrulama uygulamalarının yanı sıra parmak izi gibi biyometrik verilerle doğrulama seçeneklerini de ihtiyaçlarınıza ve kullanım alanınıza göre değerlendirmelisiniz.

Ücretsiz Siber Güvenlik Araçlarının Etkin Kullanımı

Söz konusu siber güvenlik olduğunda, bireyler ve küçük-orta ölçekli işletmeler için ücretsiz siber güvenlik araçlarının kullanılması, siber güvenlik eğitimi ile desteklendiğinde büyük oranda koruma sağlanabilir. Etkin bir siber güvenlik sağlanabilmesi için kullanılan araçların seçiminde öncelikle ihtiyaçların net olarak belirlenmesi gerekir. Güvenlik duvarı yazılımları, antivirüs ve çeşitli zararlı yazılımlara karşı koruma yazılımları sürecin temel elemanlarıdır. Ancak, çalışanlarının çoğunluğu uzaktan çalışma modeli ile çalışan, mail trafiği yüksek olan veya müşterilerinin kişisel bilgilerini kendi sistemlerinde saklayan işletmeler için özelleşmiş güvenlik önlemlerine ihtiyaç vardır.

Birlikte çalıştığı müşterilere veya işletmesindeki ziyaretçilere internet hizmeti sunan kafe, restoran, otel gibi işletmelerin, yasal sorumlulukları da bulunmaktadır. Barındırılan kişisel bilgilerin güvenli şekilde saklanıp korunması tamamen işletmelerin sorumluluğundadır. Siber saldırılar sonucu oluşabilecek veri ihlallerinde işletme yasal yaptırımlar ile karşı karşıya kalabilir. Bu tür işletmeler, ağ güvenliği için özelleşmiş yazılımlardan ve aynı zamanda siber güvenlik uzmanlarından destek almalıdır.

İş süreçleri çoğunlukla mail üzerinden yürütülen ve kritik öneme sahip verilerin paylaşıldığı işletmelerde ise, mail yoluyla gelebilecek saldırılara, sunucu ve ağ güvenliğine, kullanılan hesapların parola güvenliğine önem gösterilmelidir.

Önleyici siber güvenlik yazılımlarına ek olarak, tüm işletmeler için sakladıkları verilerin boyut ve önem derecesine göre yedekleme seçenekleri ile siber güvenlik süreçlerini desteklemeleri gerekir. Yedekleme noktasında, fiziksel veya bulut yedekleme çözümleri tercih edilebilir. Kişisel verilerin saklanması konusunda belirtilen yasal çerçeve kapsamında, bulut depolama sunucularının yurt içi veya yurt dışında olması ve kullanıcının açık rızasının alınması gibi şartlara dikkat edilmelidir.

Siber Güvenlik Bilincinin Artırılmasının Toplumsal Faydaları

Birçok siber saldırı yöntemi, insan hatasından kaynaklanan zafiyetleri kullanarak gerçekleştirilir. Mail ile gelen şüpheli eklerin açılması, güvensiz kaynaklardan yazılım indirilmesi, SMS ve sosyal medya gibi çeşitli iletişim kanalları aracılığıyla gerçekleştirilen kimlik avı saldırıları, siber güvenlik eğitimi aracılığıyla toplumda siber saldırılara karşı bilinç oluşturulmasıyla büyük ölçüde engellenebilir.

Bireyleri etkileyen siber saldırılar, kişilerin bağlı olduğu ağlarda da yayılarak geniş kitleleri etkisi altına alabilir. Örneğin, bir çalışanın dikkatsizliği sonucu tüm şirket ağı siber saldırganların hedefi haline gelebilir ve oluşan maddi zararlar yüzlerce bin doları bulabilir. Toplum genelinde oluşturulan siber güvenlik bilinci ile siber saldırıların geniş kitlelere yayılması önlenirken, aynı zamanda başarıya ulaşma oranları da hızla azaltılabilir.

  Hasan GÖZENE

20.06.20024